ایمپلنت های دندانی به عنوان دندان های نسل سوم
ایمپلنت های دندانی به عنوان دندان های نسل سوم
2015-04-11
خصوصیات سطحی بدنه ایمپلنت چیست ؟
خصوصیات بدنه ایمپلنت چیست ؟
2015-04-11

مواد سازنده ایمپلنت ها ی دندانی

تاریخچه دندانپزشکی ایمپلنت و قرارگیری آن در استخوان

 مواد مورد استفاده در ساخت ایمپلنت،امروزه ایمپلنت ها از انواع آلیاژهای تیتانیوم ساخته می شوند که شامل موارد زیر می باشند:

تیتانیوم خالص                        grade4

آلیاژ تیتانیوم grade5             Ti6AL4V

grade23                       Ti6AL4V-ELI

نانوتیتانیومgrade4                        nTi

و Ti3AL2SV به عنوان grade 9 شناخته شده . تنها ماده دیگری که به جز تیتانیوم هم چنان در ساخت بدنه آن به کار برده می شود زیر کونیوم است . زیرکونیا دو اکسید زیرکونیوم است.این فلز در جدول تناوبی بسیار به تیتانیوم نزدیک بوده و از ویژگی های سازگاری زیستی مشابهی برخوردار می باشد. علیرغم آنکه زیرکونیا عموما شکلی مشابه با ایمپلنت های تیتانیوم داشته و چندین سال است با موفقیت در زمینه جراحی های ارتوپدی مورد استفاده قرار گرفته است، اما به لطف رنگ روشن و مشابه با دندان از مزیت زیبایی و آرایشی برخوردار است. البته، پیش از آنکه امکان استفاده از ایمپلنت های ZrO2 برای استفاده روزمره میسر شود باید داده های بالینی بدست آمده در دراز مدت را مورد بررسی قرار داد.

مواد سازنده ایمپلنت ها ی دندانی
اگر چه سطح تماس ایمپلنت – استخوان در انواع زیر کونیومی مزیتی بر انواع تیتانیومی ندارد اما تفاوت معناداری را هم نشان نمی دهند.

اخیرا، استفاده از گرید ۵ تیتانیوم افزایش یافته است. اعتقاد بر این است که این گرید که TITANIUM 6AL-4V خوانده می شود (آلیاژ تیتانیوم حاوی ۶ درصد آلومینیوم و ۴ درصد آلیاژ وانادیوم) از میزان چسبندگی به استخوان مشابهی با تیتانیوم خالص موجود در بازار برخوردار می باشد. آلیاژ TI-6AL-4V مقاومت کششی و ترک خوردگی بهتری دارد. امروزه، بیشتر ایمپلنت های دندانی هنوز هم از تیتانیوم خالص موجود در بازار (گرید های ۱ تا ۴) ساخته می شوند، لیکن برخی از سیستم های ایمپلنت نیز از آلیاژ TI-6AL-4V ساخته می شوند. آلیاژ تیتانیوم نسبت به تیتانیوم خالص نوع یک ۴ برابر و نسبت به نوع چهار آن دو برابر قوی تر است. اگر چه سختی آن تقریبا ۶ برابر استخوان کورتیکال متراکم است اما نسبت به دیگر مواد مصنوعی در دسترس سازگاری بهتری را با بافت استخوان نشان می دهد.

Call Now Button
error: Content is protected !!