10 حقیقت شگفت انگیز دندان !
10 حقیقت شگفت انگیز از مراقبت دندان !
2017-01-08
پرکردن دندان بدون نیاز به مواد مصنوعی
2017-01-12

بی دلیل دندان عقل را نکشید!

بی دلیل دندان عقل را نکشید!

بی دلیل دندان عقل را نکشید!

با دندان عقل چه کنیم؟

دندان عقل آخرین دندانیست که در هر قوس فکی به وجود آمده است. از سن 18 سالگی تا 25 سالگی در دهان دیده می شود. علت اینکه چنین نامی هم روی چنین دندانی گذاشته اند بخاطر زمان رویش و همزمان بودن آن با بلوغ عقلی می باشد. حتی دندانپزشکان ان را آسیای سوم می نامند.

هر فردی دارای دو دندان عقل می باشد. یکی در فک بالا و دو دندان هم در فک پایین. در واقع مجموع تعداد آن ها 4 دندان عقل می باشد. حال یا می تواند به خاطر زمینه ارثی باشد، بیماری های دوران کودکی، کم خونی و راشیتیسم باشد که دندان نهفته می ماند. اگر قسمتی از تاج دندان ظاهر شود، می گویند دندان عقل نیمه نهفته.

آخرین دندان دائمی که باعث می شود دندان ها به سمت عقب حرکت نکنند. زمان رشد این دندان مشکلاتی را هم به همراه دارد. ممکن است بخاطر نداشتن فضای کافی برای رشد، به دندان های دیگر فشار وارد کند و مسبب نامنظم شدن دندان ها شود. گاه هم به خاطر نداشتن فضا زیر لثه باقی می ماند.

بی دلیل دندان عقل را نکشید!

زمان مناسب کشیدن چنین دندانی چه موقع می باشد؟

این دندان در جویدن غذا نقش آن چنانی ندارد. بخاطر همین با توجه به نظر دندانپزشک اگر لازم باشد باید از فک خارج شود. کشیدن دندان عقل بدون دلیا احتمال آسیب به اعصاب توصیه نمی شود. تا زمانی که فضای کافی برای رویش دندان عقل می باشد ضرورتی برای کشیدن دندان نمی باشد.

اگر هم به حالت نهفته باشد، اقدام به کشیدن دندان می باشد. پوسیدگی، ضایعات پاتولوژیک، یا نبود فضای کافی در قوس فکیف و نیز ایجاد عفونت در اطراف دندان که نقش مهمی در کشیدن دندان دارند.

بهترین سنی هم که پیشنهاد می شود برای کشیدن، زیر 20 سالگی می باشد. البته بین سنین 20 تا 40 سالگی هم می توان کشید. ولی بعد از 40 سالگی کشیدن این دندان سخت تر می شود. گاه بخاطر کمبود فضا برای حرکت دادن دندان و مرتب کردن آن ها احتمال دارد که متخصص ارتودنسی قبل از شروع درمان توصیه کند که دندان عقل را با جراحی از دهان خارج کرد. پس اگر هم دردی ناشی از چنین دندانی داشتید، لازم است برای تشخیص علت درد و انجام درمان نزد دندانپزشک بروید.

مطالب مرتبط :

آیا کشیدن دندان نهفته عقل ضروری است یا خیر؟

Call Now Button
error: Content is protected !!