دستورات پس از ایمپلنت
دهانشویه های گیاهی و طبیعی ساده و ارزان!
2016-10-29
رابطه قلب و دندان
تأثیر بیماریهای دهان و دندان بر سلامت قلب
2016-11-09

مراقبتهای دندانپزشکی در دوران بارداری

مراقبتهای دندانپزشکی در دوران بارداری از اهمیت بسیاری برخوردار است.این که در دوران بارداری نباید به دندانپزشکی مراجعه کرد و مراقبتهای دندانپزشکی در دوران بارداری خطرناک است، عقیده اشتباهی است. اگرچه برخی آنتی بیوتیک ها مثل تتراسایکلین را هرگز نباید در دوران بارداری استفاده کرد. و برخی آنتی بیوتیکها باید با احتیاط مصرف شوند. طبق تحقیقات جدید، مراقبتهای دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است.

تحقیقات انجام شده بر اهمیت مراقبتهای دوران بارداری خانمهای باردار هم از لحاظ سلامت جسمانی و هم از لحاظ بهداشت دهان و مراقبتهای دندانپزشکی تأکید میکنند. و پس از این تحقیقات، برنامه های آموزشی تخصصی به منظور افزایش آگاهی درمورد اهمیت بهداشت دهان و دندان در دوران حاملگی تهیه شده است.بر اساس نظریه جدید متخصصان بهداشت ومامایی  باید وضعیت بهداشت زنان باردار را مورد ارزیابی قراردهند، درباره مراقبتهای بهداشتی دهان و دندان به آنان مشاوره بدهند و آنان را به متخصصین دندانپزشکی ارجاع دهند.

مراقبتهای دندانپزشکی در بارداری

مراقبتهای دندانپزشکی در بارداری

متخصصان بهداشت دهان و دندان باید وضعیت بهداشت دهان و دندان خانمهای حامله را به دقت معاینه کنند و درباره مراقبتهای دندانپزشکی مشاوره بدهند و با همکاری متخصصین مامایی به انجام درمانهای لازم بپردازند.

متاسفانه بسیاری از دندانپزشکان ومراقبین بهداشت از این تغییر عقیده درمورد مراقبتهای دندانپزشکی زنان باردار آگاه نیستند.علاوه بر آن اکثر  دانشکده های دندانپزشکی از همان مقالات منسوخ برای تدریس به دانشجویان بهره می گیرند.مراقبتهای دندانپزشکی از جمله عکس رادیوگرافی از دندان، مسکن درد دندان و بی حسی موضعی در تمام دوران بارداری کاملا” بی خطر است. اکثر فرآورده های دارویی که توسط دندانپزشکان تجویز می شوند برای دوران بارداری بی خطر هستند اما مصرف برخی از آنتی بیوتیکها از جمله تتراسایکلین در تمام دوران حاملگی ممنوع است و  استفاده از بعضی مسکنهای درد دندان باید با احتیاط صورت بگیرد.متاسفانه بیشتر خانمهای باردار در دوران بارداری از مراجعه به دندانپزشکی خودداری می کنند.

به تمام خانمهای باردار توصیه می شود حتما” به درمانهای پیشگیرانه،تشخیصی و ترمیمی در طول حاملگی اهمیت بدهند وپس از زایمان به همراه کودکان خوددر سال اول زندگی به دندانپزشک  مراجعه کنند.

منبع:

http://www.ada.org/en/publications/ada-news/viewpoint/my-view/2015/december/oral-health-care-during-pregnancy

Call Now Button
error: Content is protected !!