سه نکته اساسی درباره ایمپلنت
درمانهای کاملا طبیعی برای خشکی دهان
2016-11-16
ارتباط شیردهی مادر و پوسیدگی دندان کودک
2016-11-19

برای حفظ لبخند،قند خون خود را کنترل کنید!

کنترل بیماری دیابت به حفظ سلامت دهان ودندانها کمک می کند.اگر قند خون شما بالا و یا کنترل نشده است، ریسک ابتلا به خشکی دهان،بیماری لثه،از دست دادن دندانها و عفونتهای قارچی مثل برفک در شما افزایش می یابد.از آنجا که عفونتها باعث بالا رفتن قند خون می شوند،کنترل دیابت شما بسیار سخت تر میشود.حفظ بهداشت دهان و دندانها باعث می شود دیابت خودرا بهتر کنترل کنید.

مراجعه به دندانپزشک

افراد مبتلا به دیابت آمادگی ابتلا به بیماریهای عفونی دهان را دارند.شما باید حداقل سالی دوبار به دندانپزشک مراجعه کنید.بیماری دیابت و دارویی را که مصرف می کنید به پزشکتان اطلاع دهید.چکاپ منظم و رعایت بهداشت دقیق دندانها به سلامتی دهان شما کمک می کند.دندانپزشک شما می تواند بهترین روش مراقبت از دندانهاو لثه را به شما آموزش دهد.

قند خون

مبارزه با جرم دندان

پس از غذا خوردن،پلاک چسبنده غذا ، بزاق دهان و باکتری شروع به تشکیل شدن بر روی دندانهای شما می شود و باعث اسیدی شدن محیط دهان و خرابی مینای دندان می گردد.پلاک درمان نشده، سبب بوجود آمدن جرم در زیر خط لثه می شود و به سختی با کشیدن نخ دندان تمیز می شود. هر چقدر جرم بوجود آمده، مدت طولانی تری روی دندانها باقی بماند ضرر بیشتری دارد. باکتری موجود در پلاک دندان  باعث التهاب و بیماری لثه می شود.اغلب قند بالای خون باعث تشدید بیماری لثه می شود.

هر روز و با دقت مسواک بزنید

دو بار مسواک زدن در روز نه تنها باعث مطبوع شدن تنفس شما می شود بلکه از تجمع میکروبها در دهان و ایجاد جرم دندان جلوگیری می کند.اگر استفاده از مسواک دستی برایتان سخت است مسواک برقی بخرید. روی سطح زبان و لثه ها را هم مسواک بزنید.هر روز نخ دندان بکشید. مثل هر کار دیگری با تمرین زیاد، کشیدن نخ دندان آسانتر می شود.

از  دندان خود مراقبت کنید

دندانهای لق و یا در شرایط بد نگهداری شده، سبب تورم ، دردناک شدن و عفونت لثه ها می شود. وقتی قند خونتان بالاست در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماریهای قارچی دهان هستید. برای کاهش خطر عفونت هر روز دست دندان خود را با دقت مسواک بزنید.

از دخانیات دوری کنید

مصرف سیگار و تنباکو برای همه مضراست ولی اگر دیابت دارید، سیگار ریسک ابتلا به بیماریهای لثه را افزایش می دهد.تنباکو بافت لثه را تخریب کرده و خط لثه را به عقب می برد.

علائم هشدار را بشناسید

دندانها و لثه خود را برای مشاهده اولین نشانه های بیماری بررسی کنید. عفونتها سریع منتشر می شوند. در صورت مشاهده قرمزی، خونریزی لثه، ورم، دندان لق شده، درد، خشکی دهان و یا هرگونه علامت دهانی دیگر فورا” به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع:

http://www.webmd.com/diabetes/ss/slideshow-diabetes-dental-care

Call Now Button
error: Content is protected !!