مراجعه به دندانپزشک در ماه مبارک رمضان
2016-06-06
نگهداری ایمپلنت‌‌ دندانی چگونه باید باشد
2016-06-08

کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی و انواع لیزر

بیش از 20 سال است که کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی مورد بررسی قرار گرفته است .متخصصین پوست در سال 1963 برای برداشت بافت های بدخیم از لیزر استفاده کردند و متخصصان گوش در 1964 از لیزر ها ruby برای جراحی های کوچک قسمت گوش بهره بردند .

دندانپزشکی زیبایی شامل دندانپزشکی ترمیمی کامل جهت بازسازی زیبایی و ظاهر بافت ها در حد طبیعی است . اغلب دندانپزشکی زیبایی یک ضرورت و نیاز درمانی است نه یک کار تشریفاتی .درمان هایی همچون سفید کردن دندان ها ، بستن دیاستم ، اصلاح طرح لبخند بلند، تغاییر نمای دندان های تغاییر رنگ داده با تتراسایکلین یا فلوئوروزیس از اعمال دندانپزشکی زیبایی است .کاربرد فناوری لیزر به عنوان یک هندپیس با سرعت بالا و تهاجم کمتر، آسایش بیشتر ، و ناراحتی پس از عمل اندک در دندانپزشکی نوین مطرح است .

پنج نوع لیزر برای کارهای دندانپزشکی زیبایی در دسترس است که شامل موارد زیر می شود :

آرگون:

لیزر آرگون توسط هموگلوبین جذب می شود که باعث توانایی این نوع لیزر در برش دقیق ، تبخیر بافت ، هموستاز ، و انعقاد بافت های عروقی در تماس یا با فاصله از نوک دستگاه شده است.

CO2:

این نوع لیزرها برای تبخیر ، برش و انعقاد بافت های نرم ، برداشت حجم زیادی از بافت ، فرنکتومی ،ژنژیوپلاستی ، ژنژوکتومی ، و بیوپسی ها استفاده می نمایند .

دیود:

دو نوع طول موج برای لیزرهای دیود وجود دارد . از این لیزرها در تماس با بافت برای برش سریع ، تبخیر و کاهش باکتری های بافت های مجاور نسج دندان و با فاصله از بافت برای انعقاد بافت های عمومی تر استفاده می شود .

لیزرهای خانواده اربیوم:

این نوع لیزرها را در تماس یا با فاصله از نسج قرار می دهند . در صورت فاصله با بافت ، برش مانند تیغ جراحی با حداقل خونریزی انجام می پذیردو در تماغس با نسج امکان شکل دهی بافت نرم با هموستاز کافی فراهم می گردد .

دندانپزشکی زیبایی با لیزر

لیزرهای تناوبی Nd :YAG:

کاربرد آن مشابه لیزرهای دیود و آرگون است . علاوه بر آن ، بعضی از دستگاه های دارای تاییدیه از FDA برای برداشت پوسیدگی های اولیه با حداقل اثرگذاری روی بافت مینای سالم به کار می روند .

بیشتر بدانید :

طراحی و ساخت راهنمای جراحی یمپلنت با کمک کامپیوتر

جرم گیری دندان چیست

سفید کردن دندان ها با روش های مختلف

Call Now Button
error: Content is protected !!