دنتال مانیتورینگ
هوش مصنوعی چطور در ارتودنسی دندان نقش دارد؟‌
2021-07-07
ترس از جراحی دهان و دندان
ترس از جراحی دندان رو چطور کنار بگذاریم ؟
2021-07-12

قالب گیری دیجیتال دندان به چه شکل است؟

قالب گیری دیجیتال دندان

قالب گیری دیجیتال دندان

قالب گیری دیجیتال دندان چیست؟

قالب گیری درواقع یک Mould دقیق از دندان های بیمار می باشد.

به طور سنتی اینکار توسط یک تعداد متریال کستینگ ممکن صورت می گیرد. که یک مهر نگتیو از دندان ها می سازد. سپس برای ایجاد یک کپی دقیق و مثبت استفاده می شود.

پیشرفت های امروزی در تکنولوژی به این معناست که دندانپزشک ها می توانند قالب گیری های مجازی از بافت سخت و نرم دهان داشته باشند. با استفاده از دستگاه های اسکن نوری. این قالب گیری های دیجیتال به طور شگفت اوری دقیقند. در دقیقه هم کامل می شوند. با کمتری درد.

قالب گیری دیجیتال دندان شامل چه چیزهایی می شود؟

دو نوع قالب گیری دیجیتال دندان می باشد، یکی عکس ـ محور. که یکسری عکس های دیجیتال می گیرد. در حالی که دیگری ویدیو دیجیتال می باشد.

این پروسه یا شامل اسکن لیزر می باشد، که با استفاده پرتوهای نوری از لثه و دندان ها با جزییات عکس می گیرد. بدون نیاز به متریال ناخواسته در دهان بیمار.

قالب گیری دیجیتال دندان

یا اسکنرهای نوری دیجیتال استفاده می شود که نیازمند اسپری خاصی روی دندان ها می باشند تا با جزییات از ان ها عکس گرفته شود. هردوگزینه ایمن می باشند و بسیار دقیق.

یک دسته داخل دهانی می باشد که معمولا در دهان بیمار قرار می گیرد یا اسکن صورت گیرد. زمانی که اسکن کامل شد، یک قالب گیری دیجیتال معمولا به سیستم CAM/CAD فرستاده می شود تا ترمیم صورت گیرد.

چه تفاوت هایی بین قالب گیری های دیجیتال و سنتی می باشد؟

متد قالب گیری سنتی دندان یک روش دقیق است. نیاز به مهارت بسیاری دارد.

شامل گام های بسیاری نسبت به دیجیتالی می باشد. و البته چندین متریال در آن استفاده می شود. همه این ها باعث می شوند خطاهایی هم در این بین رخ دهد. دندانپزشک این خطاها را در قالب گیری های نگتیو بررسی می کند. اما از آنجایی که وارونه است، خطاهای اسپاتینگ سخت تر می باشد. درصورتی که خطایی تشخیص داده شود، بیمار مجبور می شود مجدد انجامش دهد.

روش دیجیتالی خیلی سریع و دقیق تر است. یک قالب گیری مثبت انجام داده. زمانی که اسکن کامل شد، با توانایی زوم کردن روی عکس، راحت تر می توان خطاها را پوشش داد. درصورتی که خطایی باشد، سریع و راحت ری اسکن می شود و تصحیح می شود. قبل از اینکه قالب گیری نهایی فرستاده شود. نتیجه هم سریعتر به دست می اید، و ممکن است سریع تر هم آنالیز شود.

Call Now Button
error: Content is protected !!