ورزش های مناسب برای کاهش درد فک
2021-11-06
پروتزهای دندانی و مصنوعی یا بریج!
چرا ایمپلنت دندان بر پروتز دندان ترجیح داده می‌شود؟
2021-11-10

بیمارانی که تیروئید دارند می‌توانند کارهای دندانپزشکی انجام دهند؟

اختلال تیروئید

اختلال عملکرد تیروئید دومین اختلال شایع غدد در سیستم غدد درون ریز است.

تاثیر تیروئید در خلل کارهای دندانپزشکی را بیشتر بشناسیم!!!

تیروئید تنظیم کننده اصلی متابولیسم بوده و بر تمام عملکردهای بدن تأثیر می گذارد. غده هیپوفیز تیروئید را تحریک می کند تا هورمون های تیروکسین (T4)، تری یدوتیرونین (T3) و کلسی تونین را تولید کند.

بیمار مبتلا به اختلال عملکرد تیروئید، همچنین بیمارانی که داروی تیروئید مصرف می کنند، قبل از در نظر گرفتن درمان دندانپزشکی نیاز به مدیریت مناسب دارند.

بیمارانی که سطح هورمون تیروئیدشان در محدوده طبیعی‌ست در حالت یوتیروئید هستند. ترشح کم هورمون های تیروئید به این معناست که بیماران از کم کاری تیروئید رنج می برند. ترشح بیش از حد هورمون ها منجر به پرکاری تیروئید می شود.

هدف از درمان دارویی برای اختلال عملکرد تیروئید، بازگرداندن وضعیت یوتیروئید است. به خاطر داشته باشید که غده تیروئید متابولیسم و ​​فعالیت بیوشیمیایی اکثر بافت های بدن را تنظیم می کند. بنابراین پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید با تظاهرات مشخصی ظاهر می شود که در صورت عدم درمان یا مدیریت نادرست به یک وضعیت تهدید کننده زندگی ممکن است تبدیل شود.

داروهای مورد استفاده در دندانپزشکی با سطوح بالای هورمون های درون زا و سطوح طبیعی هورمون های بیرونی تیروئید تداخل نامطلوب داشته باشند.

بررسی کامل تاریخچه پزشکی بیمار، ارزیابی فیزیکی و سابقه دارویی می تواند از یک وضعیت تهدید کننده زندگی در بیمار مبتلا به اختلال عملکرد تیروئید جلوگیری کند.

پرکاری تیروئید (تیروتوکسیکوز) چه تاثیری در کار دارد؟

چندین نام برای پرکاری تیروئید داده شده است.

بیشتر آنها برگرفته از نام محققان و پزشکانی هستند که افزایش عملکرد غده تیروئید را که با تولید بیش از حد هورمون مرتبط است، کشف کردند.

بیماری گریوز (بیماری Basedow در کشورهای دیگر)، بیماری پلامر، بیماری پری و تیروئیدیت از این قبیل بیماری ها هستند. این بیماری در زنان بین 20 تا 40 سال به نسبت 8:1 نسبت به مردان ظاهر می شود.

تیروتوکسیکوز معمولا توسط گواتر منتشر شده آشکار می شود. اگر ندولار باشد، ندول های زیادی در لمس احساس می شود. ندول ها مقادیر زیادی هورمون ترشح می کنند و بقیه بافت تیروئید آتروفی می شود. این گواتر ندولار سمی نامیده می شود و در بزرگ شدن طولانی مدت تیروئید رخ می دهد. بنابراین، احتمال یافتن آن در بیماران مسن تر، محدوده سنی 20 تا 40 بیشتر است.

بیمارانی که سطوح خطرناکی از هورمون های تیروئید دارند ممکن است برای جلوگیری از طوفان تیروئید (بحران تیروئید) به درمان تهاجمی نیاز داشته باشند.

طوفان تیروئید بسیار نادر بوده و در کمتر از 2 درصد از بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید خود را نشان می دهد. معمولا در بیمارانی که قبلا تشخیص داده نشده‌اند یا بیمارانی که پرکاری تیروئید طولانی‌مدت دارند، به دلیل استرس، بیماری یا ضربه غیرمعمول علائم پرکاری تیروئید مبالغه می‌شوند.

اختلال تیروئید

با این اوصاف مشکل تیروئید چه تاثیری روی جراحی های دندانپزشکی و روش های تهاجمی دارد؟

بیمارانی که PTU مصرف می کنند باید قبل از جراحی یا درمان تهاجمی دندانپزشکی به دقت ارزیابی شوند. PTU دارای پتانسیل آنتی ویتامین K است و می تواند باعث هیپوپروتومبینمی و خونریزی شود.

که خطر خونریزی را به همراه دارد.

تیونامیدها ممکن است باعث واکنش بسیار نادر آگرانولوسیتوز (0.5 درصد از بیماران) شود.
که منجر به عفونت های دهان و بهبود ناکافی زخم خواهند شد. اگر پزشکان به دقت در مورد اقدامات احتیاطی ذکر شده در کتاب های مرجع دارو تحقیق کنند، می توان از این عوارض پس از عمل پیشگیری کرد.

error: Content is protected !!